Értéktár

Szent Flórián templom, Rábatótfalu

templom-rabatotfalu
2015.02.11
2016.02.05
nincs beállított dátum
Talabér Lászlóné
  • Települési Értéktár
Szentgotthárd, Rábatótfalu
Szent Flórián templom, Rábatótfalu

Rábatótfalu 1983 óta Szentgotthárd része. Elnevezése a lakóira utal: ezen a környéken tótoknak a szlovén/vend anyanyelvű embereket hívták. A falu kezdetben a kethelyi, majd 1785-től 1980-ig az apátság vend lakosságú falvai számára alapított apátistvánfalvai plébániához tartozott. Templomának különös értéket ad, hogy a település helybeli és kivándorolt lakóinak adományaiból építették és díszítették.

A templom helyén korábban harangláb állt, melyet 1825-ben felújítottak, ekkor a régi harangját is kicserélték. Következő évben tűzvész pusztított a településen, ekkortól lett Szent Flórián a falu védőszentje. Az 1826. évi nagy tűzvészre minden évben Flórián napján (május 4.) búcsúval emlékezik a falu.

A tűzoltók védőszentjeként ismert Szent Flórián tiszteletére épült fel 1882-85-ben az egyhajós, keletelt elhelyezésű, kórussal is rendelkező, homlokzati tornyos kis templom is, amely kb. 100 személyt tud befogadni. Északon sekrestye kapcsolódik az épülethez.

Scsavnicsár István apátistvánfalvai plébános (1869-1894) egy Szent Flórián-szobrot adományozott a templom számára, ez az alkotás áll az 1913-ban elkészült oltár középső részén. Az oltár bal oldali domborműve Szent Ferenc stigmatizációját, a jobb oldali Alacoque Szent Margit látomását ábrázolja. Az oltár csúcsát a Szentháromságról készült festmény díszíti.

A templom déli oldalán két szlovén feliratos színes üvegablak Szent Józsefet és Szűz Máriát mint a Rózsafüzér Királynőjét jeleníti meg. A máriapócsi kegykép másolata utal rá, hogy a falu kapcsolódott a Mária út zarándoklataihoz. A kálvária állomásai között egy 1927-ből fennmaradt missziós kereszt látható.

A torony 1962-ben egy szélvihar miatt megrongálódott, ekkor újra kellett építeni. A szembenéző oltárt és a padokat a 80-as években Németh Ferenc helyi asztalosmester és fia készítette. Legutóbb 1996-98 közt volt teljes felújítás.

Egy település, különösen egy nemzetiségiek lakta városrész életében a temploma és a köré szervezett események meghatározóak, segítik az anyanyelv megőrzését. Rábatótfaluban még 1960-as években is szlovén nyelven folyt a diákok hittan tanítása a templom melletti iskolában.

> Rábatótfalu. In: https://hu.wikipedia.org/wiki/R%C3%A1bat%C3%B3tfalu (letöltve: 2015.01.11.)

> Rábatótfalu története. In: http://szentgotthard.plebania.hu/plebania/rabatotfalu.html (letöltve: 2015.01.11.)

> Templomszentelés Rábatótfaluban. In: Gotthárd Hírek. 1999. nov. 12

> Múltidéző. In: Vas népe 1997.junius 04.

> Megáldották a felújított rábatótfalusi templomot. Fenyvesi Ferencné /Sztg. Tótfalusi u. 126. / szóbeli közlése.

„szent-florian-templom-rabatotfalu.pdf” letöltése
Elhelyezve itt: Egyházi épületek | Épített környezet

Válassz Értéktár kategóriát