Az intézmény 1893-ban nyitotta meg kapuit, a település polgárainak jelentős anyagi áldozatvállalásával és Széll Kálmán támogatásával jött létre, hogy lehetőséget adjon a térség kulturális felemelkedésére.
A gimnázium épületét – amely a mai napig a városkép meghatározó eleme – 1895-ben avatták fel. Az első érettségi vizsgákra 1906-ban került sor. Az intézmény hamarosan a helyi közművelődés bázisa lett. A Közművelődési Egyesület irodalmi estjei, a Dalárda rendezvényei, az Uránia moziban tartott ismeretterjesztő előadások, a lapkiadás elképzelhetetlenek voltak a gimnázium tanárai nélkül. A két világháború között reálgimnáziumként működött, tevékenysége 1930-ban iskolaszanatóriumi oktatással bővült, 1945 után pedig bekapcsolódott felnőttoktatásba is. Az intézmény 1947-ben Széll Kálmán családja iránti tiszteletből felvette Vörösmarty Mihály nevét, a politikus felesége ugyanis a nagy költő lánya, Vörösmarty Ilona volt.
A 70-es évektől nyelvi tagozatos osztályokat indítottak, 1991-től pedig nyolcosztályos gimnáziumi képzést vezettek be. 1993-ban nagyszabású rendezvénysorozattal ünnepelte meg a gimnázium fennállásának 100 éves évfordulóját. Az évfordulóval kapcsolatos ünnepségen, 1993. március 27-én mutatta be a gimnázium kórusa a "Talán megőriz bennünket az idő" című kórusművet, amelyet Dzsida Péter Antal Zsuzsanna szövegét felhasználva erre az alkalomra írt.
A centenárium időszakában az iskola régi épülete megújult, új tornateremmel és épületszárnnyal bővült. Az építkezés lehetővé tette a megnövekedett tanulói létszám elhelyezését, újabb szaktantermek, nyelvi laboratóriumok kialakítását. A 2005/06-os tanévtől kezdődően a gimnázium a városkörnyéki közös igazgatású integrált iskola meghatározó intézményeként működik.
A gimnázium fő feladata, hogy a nyugati határszélen – a városkörnyéken, az Őrségben és a Vendvidéken – élő tehetséges tanulókat felkészítse az érettségire és az egyetemi továbbtanulásra. Kiemelt figyelmet fordít az idegen nyelvek (angol, német, szlovén) oktatására. Nyelvvizsgaközpontként közép- és felsőfokú angol és német nyelvvizsga (ECL) megszerzésére nyújt lehetőséget, ECDL vizsgáin informatikai tudásukról kaphatnak bizonyítványt a diákok. Tanulói a legkülönbözőbb felsőoktatási intézményekben és munkahelyeken bizonyítják, hogy az alma mater tudásukat, emberi tartásukat kellőképpen megalapozta. A szlovén nyelv oktatásával a gimnázium támogatja a szlovén nemzeti kisebbséget identitásának, kulturális örökségének megőrzésében.
A hagyományosan megtartott iskolai rendezvények hozzátartoznak a város életéhez: Ilyenek pl. a szülői munkaközösség Katalin-bálja, a végzősök szalagavatója, városi ballagása.
A gimnázium főbejáratánál elhelyezett emléktáblák és domborművek a múlt fontos eseményeire, személyiségeire emlékeztetnek. Az intézmény számos, kultúr- és helytörténeti szempontból értékes tárgyi és írásos emléket őriz. Ezek között kiemelkednek a folyosókon elhelyezett érettségi tablók, a gimnáziumi érettségi anyakönyvek (1906-tól), évkönyvek, az érettségi találkozók vendégkönyvei, a könyvtári gyűjtemény, a szertárak régi eszközei, fényképalbumai; melyeket iskolatörténeti kiállításokon mutat be az érdeklődő közönségnek.
Ismert tudósok, művészek kerültek ki az iskola padjaiból, tantestületéből. A gimnázium tanulói voltak többek között:
Neves tanárok voltak:
A gimnázium 1893 óta gazdagítja kiművelt emberfőkkel a helyi közösséget és az országot. Jelentős versenyeredményei bizonyítják az oktató-nevelő munka hatékonyságát. A gimnázium tanárai és tanulói folyamatosan jelen vannak a város, a megye és az ország kulturális és sportéletében, az egyesületek és intézmények tevékenységében. A közéletből sem hiányoznak a vörösmartysok: a gimnázium öregdiákjai a helyi önkormányzat, továbbá a helyi, megyei és országos politikai és gazdasági élet kulcsfiguráiként szolgálják a térség fejlődését.