A Klub története és tisztségviselői
1968-2004
Az Egyesület jogelődje, a Városi Nyugdíjas Klub 1968-ban alakult. Tagsága a 2004. évi közgyűlésén határozta el, hogy egyesületként folytatja tevékenységét. A klub az „Életet az éveknek” Országos Szövetségének és az 1991-ben alakult megyei Nyugdíjasok Egyesületének alapító tagja.
A városunk nyugdíjasainak összefogására létrehozott szervezet célja, hogy megszervezze az idősebb nemzedék hasznos szabadidő-eltöltését, közreműködjön a kulturális hagyományok őrzésében és továbbadásában és együttműködjön más civil szervezetekkel.
Alapítója Dancsecs Alajos, közismert nevén Lujzi bácsi volt, aki nyugdíjba vonulása előtt a Selyemgyárban a szövödében a kettes műszak főművezetője volt. Az alakuló ülésen az emlékezések szerint 15 fő vett részt.
Az összejöveteleket a Szakmaközi Kultúrotthonban (volt Kaszagyári Kultúrház, Kossuth u. 7.) tartotta az egyre növekvő létszámú tagság.
Dancsecs Alajos után Kogoly Ottó lett az elnök, aki 1979 őszén váratlanul elhunyt. A Klub 1980. évi közgyűlése Herczeg Jánost választotta meg elnöknek. A vezetőség 16 főből állt, a létszám a nyilvántartásuk szerint 414 fő volt. A klub 2003-ban ünnepelte fennállásának 35. évfordulóját. A jubileum alkalmából kitüntető oklevelet adományoztak a Nyugdíjas klubnak és elnökének.
2004-2010
2004-ben Herczeg János lemondott a Nyugdíjas Klub elnöki posztjáról. Huszonöt év után adta át a helyét a következő elnöknek, Bauer Károlynak. A Klub új elnökségének tagjai:
A Nyugdíjas Klub 2004.december 8-i közgyűlésén 157 taggal egyhangúan határozott arról, hogy a jövőben bejegyzett egyesületként folytatja tevékenységét és alapszabályt fogadott el. Több évtizedes munkájáért a Szentgotthárdi Nyugdíjas Klub tiszteletbeli elnökévé választotta Herczeg Jánost volt klubelnököt.
A 2006. évi közgyűlés az alábbi személyeket választotta meg a bizalmi testület tagjaivá: Pénzes Tiborné, Böő Mónika, Gécsek Tiborné, Lang Rezsőné, Csuk Ferencné, Móricz Józsefné, Herczeg Zoltánné, Krajczár Irén, Filip Ferencné, Schwarcz Józsefné, Vadász Margit, Schwarcz Imréné, Bajzek Józsefné, Pintér Miklósné, Wachter Lászlóné.
2009-ben a közgyűlés egybehangzóan Csörnyi Zoltánnét választotta titkárnak, Harkai Józsefnét pedig elnökségi tagnak.
2011-2021
2011-ben döntött a Közgyűlés arról is, hogy a Szentgotthárdi Nyugdíjas Klub neve ezentúl Szentgotthárdi Nyugdíjas Egyesület legyen.
A Nyugdíjas Egyesület, a város egyik legnagyobb létszámú civil szervezeteként, aktív, gyümölcsöző kapcsolatot tartott fenn a város minden szervezetével és magával a várossal. Tagjaik képviselik egyesületüket a Diabetes és a Honismereti Klubban, a Harmónia Egészségvédő Körben, az EFI-ben és a Szív Klubban is.
2017 évben az Egyesület elnökségének tagjai:
Az Egyesület életében az utóbbi 4 évben az elnökség személyi összetétele kétszer változott. Mivel Bauer Károly a következő ciklusban már nem indult, az 2018. évi közgyűlésen két személyi kérdésben történt döntés: tiszteletbeli elnökévé választotta Bauer Károlyt, az Egyesület volt elnökét és a közgyűlés elnöknek Horváth Józsefet választotta meg.
2019 szeptemberében, ünnepélyes keretek között köszöntötték a 100 születésnapját ünneplő tiszteletbeli elnöküket, városunk díszpolgárát, Herczeg Jánost, aki 1980 és 2004 között egyesület elnöke volt.
Az Elnökség tagjai 2019-ben:
Az Elnökség tagjai 2021-ben:
A klubtagok alapítói voltak a 2005-ben életre hívott, a város civil szervezeteit összefogó Civil Fórumnak. Hagyományosan jó az együttműködésük a Pannon Kapu Kulturális Egyesülettel, a Városi Gondozási Központtal, a helyi klubokkal, intézményekkel, szervezetekkel.
Képviselik korosztályukat az Idősügyi Tanácsban, a helyi Szociális Kerekasztalban, a Vöröskeresztben, a Szentgotthárdért Közalapítványban. Nemzetközi kapcsolatokat alakítottak ki ausztriai, szlovéniai nyugdíjas szervezetekkel, részt vesznek egymás rendezvényein.
A kezdetektől sok olyan programot szerveznek, amelyekre mindig nagy az igény. Ezeken a tagság mindig nagy számban vesz részt.
Ilyen rendszeres programok: hagyományos farsangi és egyesületi karácsonyi műsor, részvétel és bekapcsolódás a VMNYSZ programjaiba. Néhány program, a teljesség igénye nélkül:
A tagok – a különböző szervezetekkel való együttműködés keretében – ismeretterjesztő előadásokon vesznek részt.
Szakmai csoportok szervezik, bonyolítják az egyesületi programokat, rendszeres résztvevői, fellépői városi, járási, megyei, országos rendezvényeknek, eseményeknek. Az egyesület tagjai érdeklődésüknek megfelelően különböző csoportokban végezhetik az aktív életkort megvalósító tevékenységüket, és eközben megtartják és fejlesztik a társadalmi, közösségi kapcsolatokat is.
Jelenleg 9 szakmai csoport fogja össze a 185 fős tagságot.
A Szentgotthárdi Nyugdíjas Egyesület pályázott az Év Szentgotthárdi Civil Szervezete Díjra. Az Egyesület 2019 évi munkája elismeréseként 2020-ban megosztva kapta meg a díjat a Szentgotthárdi Nyugdíjas Egyesület és Nyugdíjas Pedagógusok és Barátaik Egyesülete.
Az egyesület alapításának 50. évfordulójára a Szülőföld Könyvkiadó gondozásában jelent meg a „Kincseket rejtő közösség” címen jubileumi kiadványuk, amelynek mottója Széchenyi Istvántól származik: „Múlton nyugszik a jelen, s azon a jövendő”
Az Egysület 1968 óta fogja össze a szentgotthárdi nyugdíjas közösséget. Programjaival és csoportjaival hagyományokat teremtett, és segíti az idős embereket aktivitásuk megőrzésében.