A nagy hagyományokkal rendelkező Szentgotthárdi Fúvószenekar ápolja a fúvószenei hagyományokat, és számos hazai és külföldi együttessel tart fenn partneri és baráti kapcsolatot.
Szentgotthárd Város Fúvószenekara 1906-ban alakult, mint tűzoltózenekar. Alapítója Mathiász Marót Artúr gimnáziumi igazgató és tűzrendészeti felügyelő volt. Működése a II. világháború időszakában átmenetileg szünetelt, majd 1950-ben a Kaszagyár támogatásával újjáalakult a zenekar. A korabeli gyakorlat szerint a karmesterek tanították meg a zenekar tagjait kottaolvasásra, zenélésre, a hangszereken való játszásra. Keringőket, polkákat, indulókat és gyászindulókat adtak elő
Az 1980-as évektől újabb lendületet kapott az együttes. 1992-ben Bécsben, a Collegium Hungaricumban is bemutatkoztak. 1993-tól rendszeresen részt vettek a Rábamenti Városok Fúvószenekari Találkozóján, amelyet évente más-más városban rendeznek meg Ausztriában és Magyarországon.
1997 óta Rápli Róbert karnagy, a helyi zeneiskola korábbi tanára (ma a Szombathelyi Művészeti Szakközépiskola igazgatója) irányítja a zenekart. A zenekar szorosan együttműködik a zeneiskolával, zenész utánpótlását is jobbára a zeneiskola biztosítja. Az együttes a jelenlegi karnagy szakmai vezetésével igyekszik a hagyományos fúvószenei kultúra ápolása mellett a modern fúvószenei elvárásoknak is megfelelni, s mindenekelőtt a közönség igényes szórakoztatását tartja szem előtt. A zenekar repertoárja ennek megfelelően több száz darabbal (klasszikus-zenei, jazz- és szórakoztató-zenei, filmzenei átiratokkal) bővült.
Az együttes 1998-tól tagja a Magyar Fúvószenei és Mazsorett Szövetségnek. A megye és a régió zenekarai mellett számos neves hazai fúvós együttessel tart fenn partneri és baráti kapcsolatot. Rendszeresen koncertezik a szomszédos Ausztriában és Szlovéniában, meghívásoknak tett eleget Horvátországban, Olaszországban, Németországban, és eljutott Portugáliába is. A fúvószenekar 1998 óta minden esztendőben Nemzetközi Fúvószenekari és Mazsorett Találkozót rendez Szentgotthárdon.
Jelentősebb fellépések, minősítések, versenyeredmények:
Kitüntetések:
CD-lemezek:
A Fúvószenekar megalakulása óta a minőségi kultúrát közvetíti a város, a megye és tágabb környezete számára; tanít, szórakoztat és emeli a rendezvények színvonalát. A zenetanulás, a szervezett művészeti tevékenység, a tartalmas időtöltés révén különösen jó hatással van a fiatalokra.