• 1948-ban létesítették a diák-menzát a gimnázium kollégiumában.

 

  • 1948. március 1. - Bezárt a 404 fő, főleg női munkaerőt foglalkoztató Magyar Királyi Dohánygyár. Gépei, berendezései Egerbe kerültek.

 

  • 1948. június 1-jén 89 éves korában meghalt városunkban dr. Vargha Gábor. Mint helyi majd országgyűlési képviselő 1888 és 1948 közt a legtöbbet tette Szentgotthárd fejlődéséért. 1915-ig Széll Kálmánnal együtt, majd a következő 30 évben már nélküle segítette minden erejével a település és környékének felvirágoztatását, magyarrá válását.

 

  • 1948 - A Kossuth Lajos utcában, a rendőrség épülete előtt felavatták a Magyar összefogás szobrát, mely a szabadságharc 100. évfordulójára készült. Alkotója Farkas János szobrászművész volt.

 

  • 1948 - A római katolikus elemi iskola alá vonták az evangélikus, a zsidai és a kethelyi iskolákat.

 

  • 1948 szeptemberétől a szentgotthárdi kaszagyár már Európán kívülre is elkezdte szállítani termékeit.

 

  • 1948 szeptemberében diákmenza létesült a gimnázium kollégiumában, amely ekkor Madách Imre nevét viselte.

 

  • 1948 októberében 300.000 Ft-ból megújult az iskolaszanatórium, ahol 180 diák tanult és gyógyult. Az épület 1945-47 közt katonakórháznak adott otthont. Az ágylétszámot 200-ra emelték. A háború előtt csak általános iskolai tanítás folyt, ezért az idősebb diákok csak magánúton tanulhattak. A bővítéssel egyidejűleg megoldódott a 4 osztályos gimnáziumi képzés és érettségi is. Hodászi Ede igazgatása alatt valósult meg, hogy a gimnáziumi órarend szerint tanulhattak a szanatóriumi diákok. Ez nagy előrelépés volt, hiszen így nem kellett év végén külön osztályzó vizsgát tenniük. Oktatásuk speciális törődét igényelt a tanáraik és az orvosaik részéről is, akik a nemes cél érdekében jól együtt tudtak dolgozni. 1968-tól nem volt szükség többé az intézményre, mert a tbc-s megbetegedések annyira visszaszorultak.
  • 1948.december 11-én rendelte el a minisztérium a gimnáziumban az iskolaszanatóriumi tagozat megnyitását. Az intézmény akkori igazgatója, Németh Dezső terjesztette elő a javaslatot. 1930 óta folyt az  iskolaszanatóriumi oktatás, a 6-14 év közti tanulók száma nőtt, de nem állt rendelkezésükre külön tanterem, az ebédlőben és a folyosón tanultak. A megszűnt dohánygyár egyik hivatali épületében négy 24 férőhelyes tantermet rendeztek be. Kellő szertári és könyvtári felszerelés is biztosítva lett. A beteg gimnazisták védett körülmények közt, tanév veszteség nélkül  tanulhattak.
Jöjjön, látogasson meg minket!

Friss híreinkről a Klub nyilvános
facebook-oldalán

tájékoztatjuk az érdeklődőket!

Mai látogatók:170
E heti látogatók:1808
Havi látogatók:8791
Összes:494016
Kapcsolat a klubunkkal

Telefon: (+36) 94/380-113 (könyvtár)
Mobil: (+36) 30/575-0893 (Molnár Piroska)

Írjon üzenetet!