• A Vasi Szemle 1938/3 számában jelent meg Bernrieder Katinkának, Széll Kálmán unokájának a Rába-vidék madár faunájáról végzett kutatása, melyben 125 madarat ismertetett.

 

  • 1938.május 15-én szent István király és szent Gotthárd püspök halálának 900 évfordulóján szentelték fel az I. világháborúban elvitt harangok helyett beszerzett újakat, egy 965 és egy 60 kg-osat. Ez utóbbit közadakozásból vásárolták, amit a felirata is mutat: "Szent Gotthárdnak - Szentgotthárd 1038-1938 ".

 

  • 1938-ban az ún. Aranyvonat országjáró úton volt. Gondosan szervezett útja során június 19-én este 9 óra 21 perckor érkezett Szombathelyre, egy egész éjszakát ott is tartózkodott. A ciszterek megszervezték híveikkel a megyeszékhelyre felutazást. Így az odautazó szentgotthárdiak is láthatták nemzetünk jelképeit, amelyeket a speciálisan erre a célra épített kocsiban helyeztek el.

 

  • 1938 októberétől Vámos Sándor gimnáziumi tanár már gyűjtötte a meteorológiai és a vízrajzi megfigyeléseket. 1876-tól kezdődött Szentgotthárdon az időjárás megfigyelése, amit az első évtizedekben elsősorban a ciszteri rend egy megbízott tagja követett figyelemmel. Ekkor még csak a hőmérsékletek alakulását jegyezték föl.

 

  • 1938.október 12-én hunyt el Szentgotthárdon Pum Károly tanító, aki 43 éven keresztül tanított magyar nyelven a településen. 1858-ban született, tanítóként 1878-ban kezdett a római katolikus elemi iskolában a német származású, de magyar érzelmű pedagógus. Ebben az évben csatolták a szentgotthárdi ciszteri apátságot Zirchez, ami a magyarosítás kezdete is volt. Karmestere volt az egyházi és a dalos egyesületnek, de volt tűzoltóparancsnok, a Szentgotthárdi Magyar Asztaltársaság alelnöke, elnöke majd díszelnöke és az Állatvédő egyesület ügyvezető igazgatója. 1921-ben ment nyugállományba.

 

  • 1938.október 15-én szavazta meg a képviselő testület, hogy a községen átvonuló kátrány- és makadám-borítású törvényhatósági utakat a következő évben kockakővel felújítják.

 

  • 1938-tól kapcsolódott be a helyi labdarúgás a megyei bajnokságba. Ezt megelőzően csak „barátságos” mérkőzések voltak a környező magyar és osztrák településekkel. Ebből az alkalomból felavatták az új sportpályát a kethelyi patak mellett, ahol azóta is van.

 

  • 1938-ban vált külön Szentgotthárdom az evangélikus közösségtől a református közösség.

 

  • 1938-ból érdekes adatokat találunk városunk közlekedéséről: vonattal Budapest 6 óra alatt volt elérhető; nyáron Keszthelyig autóbusz járat közlekedett; két benzinkút üzemelt és 5 bérkocsi is volt a településen.

Népszerű írásaink

Jöjjön, látogasson meg minket!

Friss híreinkről a Klub nyilvános
facebook-oldalán

tájékoztatjuk az érdeklődőket!

Mai látogatók:174
E heti látogatók:1812
Havi látogatók:8795
Összes:494020
Kapcsolat a klubunkkal

Telefon: (+36) 94/380-113 (könyvtár)
Mobil: (+36) 30/575-0893 (Molnár Piroska)

Írjon üzenetet!