Mi történt 2018-ban?

június 21.

* A virtuális kiállításhoz szükséges selyemgyári fotókat válogattuk.

* Véglegesítettük a kiállítás anyagát, és megbeszéltük a további tennivalókat.

június 7.

* Június 12-i határidővel Molnár Piroska beszámolót készít az Értéktár Bizottság és a Honismereti Klub éves tevékenységéről. Ennek részleteiről beszélgettünk.

* A kiállítás anyaga összegyűlt. A nyomtatott és elektronikus almanachokban, valamint a Szentgotthárd monográfiában talált adatok alapján Kovács-Buna József és dr. Frank Róza összeállították azt a táblázatot, amely megmutatja, hogy 1828-ban, 1857-ben, 1892-ben, 1908-ban és 1929-ben hány kisiparos és kiskereskedő dolgozott a városban és milyen iparágakat űztek. Ez az összeállítás grafikonként fog a kiállításon megjelenni.

* A Vargha emlékkötethez gyűjtött  információkat szöveggé formálják az alkotók. 

május 15.

* Kiss Gábor főépítész és Huszár Veronika pályázati ügyintéző előre meghirdetett fórumon mutatta be a Várkert rekonstrukciójával kapcsolatos projektet. Láthattuk, hogy a tervek élő, használható zöld területet készítettek elő. A kivitelezést a SZET végzi, ezáltal lehetőség lesz a munkavégzés jobb ütemezésére és felügyeletére. Ígéretet kaptunk arra, hogy folyamatosan tájékoztatják a lakosságot az előrehaladásról. A fórumon a Klubunk több taggal is képviselte magát.

május 3. 

* Áttekintettük az eddig összegyűlt fényképeket, iratokat. Megbeszéltük, hogy további anyagot próbálunk szerezni. Gondot okoz, hogy felhívásaink ellenére csak kevés család bocsátott rendelkezésünkre kiállítható anyagot.

* A Vargha emlékkötet készítői beszámoltak a munkájukról és a rokonokkal való kapcsolattartásról. 

* Folytatódik a virtuális ipartörténeti kiállításhoz szükséges fotók válogatása.

április 5.

* Talabér Lászlóné tagtársunk javaslatára kerek évfordulókat összefogalaló menüpontot nyitunk a honlapon. Az ehhez tartozó információkat ő gyűjti, és a honlapra való feltétel előtt Molnár Piroska és Frank Róza ellenőrzi és szerkeszti.

* Csuk Ferenc, Katona Beáta és Talabér Lászlóné folyamatosan és egymással együttműködve gyűjti a Vargha-emlékkötet összeállításához szükséges  információkat.

* Áttekintettük  és megbeszéltük az ipartörténeti virtuális kiállításnak a kaszagyárral kapcsolatos fotóinak első válogatását. 

20180405 csoportkép 1

Március 1.

* Áttekintettük a Múzeum ipartörténeti kiállításával kapcsolatos tennivalóinkat, különös tekintettel a fényképek válogatására.

* Az éves kiállításunk központi témaköre a szentgotthárdi kisipar és kiskereskedelem. Megbeszéltük, milyen jellegű kiállítást készítsünk, mire számíthatunk, hogy a lakosok milyen dokumentumokat, illetve tárgyakat bocsátanak a rendelkezésünkre. Hirdetést adunk fel a helyi lapban annak érdekében hogy minél többen ismerjék meg a szándékainkat. 

2018. február 1.

Idei első összejövetelünk során összefoglaltuk feladatainkat, amelyekkel tovább tudunk lépni a kutatásban, a kiállítások előkészítésében. A 2017-2018-as évben is több kiállításra készülünk.

* A múzeum ipartörténeti állandó kiállításának anyagán már gőzerővel dolgozunk, gyűjtjük a dokumentumokat és a tárgyi emlékeket. Ezt a kiállítást a Kubinyi Ágoston program kétmillió forinttal támogatta. Szentgotthárd gyáriparát, a kaszagyár, a selyemgyár, a dohánygyár és az óragyár tárgyi emlékeit, dokumentumait, a fennmaradt fotókat mutatjuk be a kiállításon.

* A hagyományos tárlat mellett virtuális kiállítás is készül. A látogatók érintőképernyőn tekinthetik meg azokat az információkat, amelyek további ismereteket tartalmaznak Szentgotthárd nevezetes gyárairól. A kiállítás 2018 végéig készül el. 

* Közben a klubtagok egy kisebb csoportja (Csuk Ferenc, Katona Beáta, Talabér Lászlóné) forráskutatást végez a Vargha Gáborról szóló kiadványhoz. Csuk Ferenc, a klub oszlopos tagja, régi helytörténeti kutató felvette a kapcsolatot Vargha Gábor távolabbi rokonaival, hogy halálának 70. évfordulójára készülő kiállításhoz is anyagot gyűjtsön.

* A Történelmi Napokon nyitjuk meg azt kiállítást, amely a szentgotthárdi kisipart és kereskedelmet mutatja be a II világháborúig bezárólag.

* A régi homlokzatokról készült fényképeket a Képtárban gyűjtjük.

Változatlanul várjuk városunk lakóinak és az elszármazottaknak a segítségét:

küldjenek képeket, adjanak információkat a kisiparosokkal kapcsolatban!

20180201 csoportkep

20180201 csoportkep 3

A Szentgotthárdi Honismereti Klub weboldalán a nagyobb felhasználói élmény érdekében sütiket (cookie-kat) használunk. A böngészés folytatásával Ön jóváhagyja a sütik használatát.