A szentgotthárdi csata - 2014. július 31.
A Szentgotthárdi Történelmi Napok előestéjén, július 31-én nyílt kiállítás a színház aulájában a szentgotthárdi csata 350. évfordulóján. Metszetek, térképvázlatok, a csata szereplőinek ábrázolása mellett egy interaktív terepasztal is a kiállítás része, fő attrakciója volt. A megnyitó estéjén mutatta be Fűzfa Balázs irodalomtörténész Csuk Ferenc Szentgotthárdi csata című kötetét.
A 2013 óta tartó városi jubileumi rendezvénysorozat részeként, a Szentgotthárdi Történelmi Napok előestéjén nyílt meg a Honismereti Klub kiállítása a szentgotthárdi csata 350. évfordulója alkalmából. A klubtagok közel egy éves munka eredményeként gyűjtötték össze a kiállítandó dokumentumokat: metszeteket, térképvázlatokat, képeket.
A megnyitó közönségét Huszár Gábor polgármester köszöntötte. A kiállítást Tóth Ferenc professzor ajánlotta a több mint száz fős közönség figyelmébe. Csuk Ferenc klubtag, helyismereti kutató írt egy hét énekből álló verset Szentgotthárdi csata címmel. A Vörösmarty Gimnázium tanulói – Horváth Zsuzsanna irányításával - ehhez a műhöz készítettek illusztrációkat, amelyek a kötetben meg is jelentek. Az elkészült rajzokból kilencet a tárlaton is kiállítottak, egy-egy versidézet kíséretében. A szentgotthárdi csata eseményeit a kiállított képeken, térképvázlatokon, feliratokon is nyomon lehetett követni, illetve fotókon mutatták be a csata mai helyszíneit, illetve a török és császári emlékhelyeket.
Üveges tárlókban a szentgotthárdi csatáról szóló könyveket állítottak ki a klubtagok. Paravánokon jelenítették meg a csata előzményeit, a török és birodalmi csapatok vezéreit, a korabeli fegyvereket, illetve 1664. augusztus 1-jét, a csata napját követően készült Ottendorf-metszetet a csata eseményeiről.
A kiállítás fő attrakciója egy digitális terepasztal volt, amely különböző technikai eszközök segítségével megjelenítette a csata eseményeit. A terepasztal érintő képernyőjén négy menüpontból választhattak a látogatók. A csata eseményeit animáción lehetett végiglövetni. Az események részben egy domborzati terepasztalon elevenedtek meg, de egy LCD-kijelzőn is nyomon lehetett követni ezeket. Hang-alámondással még szemléletesebbé tették ezt a terepasztal készítői, a pécsi InnoTeq cég. A terepasztal médiatárában hallható volt Csuk Ferenc verse. Egy kvízjátékon a gyerekek is próbára tehették tudásukat. A terepasztal egy tudástár funkcióval is kiegészült, amely tulajdonképpen egy interaktív lexikon volt. Ebben fogalmak magyarázatát, fegyverek és résztvevő személyek képeit, csatahelyszíneket kereshettek az érdeklődők. A Honismereti Klub célja az volt, hogy a diákok érzékletes képet kapjanak Szentgotthárd egyik fontos történelmi eseményéről. A képviselő-testület nagy összeggel támogatta a terepasztal elkészíttetését, mert jó lehetőséget látott ebben a diákság helytörténeti ismereteinek gyarapítására, illetve az iskolai oktatás során sokoldalú felhasználására.
A megnyitó estéjén mutatta be Fűzfa Balázs irodalomtörténész Csuk Ferenc verseskötetét. Mint fogalmazott, Csuk Ferenc rendkívül sokoldalú alkotó, irodalmi, képzőművészeti és helytörténeti munkássága jól ismert a szentgotthárdiak előtt.
A kiállítás anyaga a közeljövőben a Pável Ágoston Múzeumban is látható lesz, s a tanév folyamán az iskolai oktatást is szolgálhatja.
(Molnár Piroska)
Válogatás a képtárunk képeiből itt. >>